O nás

Farma Vrchní Orlice

Ekologická sociální farma

Naše farma působí v malebném prostředí Orlických hor na území zaniklé vsi Vrchní Orlice (dnes součást Bartošovic v Orl.h.). Kromě nás tu zůstalo ještě několik chalup a krásný, ale skoro opuštěný kostel. I kolem něj se dnes pasou ve volném výběhu naše krávy, ovce a přeštická prasátka.

Proč jsme farma sociální? Věříme, že podnikání má pomáhat lidem a krajině ve svém okolí. Proto dáváme na naší farmě práci lidem s postižením a v srdci CHKO Orlické hory se staráme o šetrnou údržbu krajiny.

Proč jsme farma ekologická? Protože se k našim zvířatům chováme s láskou a co nejohleduplněji, podle zásad wellfare.

Náš chov

Skot

Náš plemenný býk pochází z vyhlášeného masného plemene Limousine. To se vyvinulo jako tažný skot v poměrně drsné oblasti jihozápadní Francie, a tak se dobře hodí i pro naše orlickohorské podnebí. Maso plemene Limousine je vynikající, velmi kvalitní, má jemná vlákna a je křehké a šťavnaté. 

Naše kravičky jsou plemene Charolais a Aberdeen Angus. Charolais je původem z Francie a vyniká zdravím a vysokou plodností. Bezrohé plemeno Aberdeen Angus se do světa rozšířilo ze Skotska a oblíbené je kvůli snadným porodům a skvělému mateřskému přístupu kraviček k telatům. "Angusky" navíc mají křehké, šťavnaté a bohatě mramorované maso. 

Osli

Na naší farmě našel domov také jedna oslí rodinka - Toník a Matylda s malou Teetou. Chováme je pro radost. Toník si už navíc i zahrál v živém betlémě v nedalekém Neratově úlohu oslíka, který zahříval novorozeného Ježíška! 

Ovce

Ovce na naší farmě patří k masným plemenům Suffolk a Oxford down. Obě plemena pocházejí z Anglie, jejich příslušníci jsou odolní a otužilí a pastva v orlickohorské přírodě jim tak skvěle vyhovuje. Ovečky druhu Suffolk na našich pastvinách poznáte podle černé hlavy a nohou. Ovečky "Oxfordky" jsou mohutné a podsadité a jejich maso je považováno za vynikající.

Prasata

Chováme tradiční české plemeno - Přeštické prase.  Oproti jiným plemenům se vyznačuje vyšším podílem tzv. intramuskulárního tuku, který je rozhodující pro chutnost, jemnost a šťavnatost masa. Rozdíl sami poznáte :-) A protože klademe důraz na zdraví a pohodu zvířat, i prasata u nás mají volný přístup do výběhu s dostatkem pastviny.


Chov ovcí a skotu u nás probíhá v ekologickém režimu, což s hrdostí dokládáme kopií našeho certifikátu:

Podpořte nás

Chcete podpořit náš sociální podnik a férové zaměstnávání lidí s postižením? Budeme vám vděční za finanční nebo hmotné dary. Uvítáme vybavení do denní místnosti zaměstnanců (nástěnka, nábytek) nebo běžné zemědělské nářadí, krmivo pro zvířata, úklidové prostředky atd. 

Máte-li zájem nám pomoct, kontaktujte nás na farmavrchniorlice@gmail.com. Děkujeme!


Podpořili nás:

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (www.nfozp.cz)

* díky daru z grantového programu "Srdcerváči" jsme na jaře 2018 mohli vybavit nově rekonstruovanou šatnu a denní místnost pro naše handicapované zaměstnance


Nadace ČEZ

* díky programu "Pomáhej pohybem" jsme získali techniku pro údržbu horských luk - profesionální sekačky, motorového kolečka a křovinořezu - a tím svým zaměstnancům usnadnili náročnou práci ve svažitém horském terénu